We wtorek, 22 listopada 2022r., klasy Ia i Ic z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. 

 

Podczas zwiedzania zagród z przewodnikiem dzieci dowiedziały się jak wyglądało dawne życie na pomorskiej wsi. Poznały zastosowanie i działanie starych narzędzi oraz sprzętów używanych w gospodarstwie, oglądały zapomniane przez współczesność przedmioty, archiwalne fotografie. Uczniowie widzieli zwierzęta mieszkające na terenie muzeum i z wielką przyjemnością głaskali tamtejsze konie.

W trakcie warsztatów na temat pomorskich pierników prowadząca opowiedziała nam o związanych z nimi obrzędach i bogatej symbolice. Z wyrobionego ciasto dzieci uformowały pierniki z drewnianej formy pomorskiej, które zostały upieczone w piecu chlebowym. Przywiezione do domu pierniki będą wyjątkową ozdobą choinki lub świątecznym podarunkiem.

Zadowolone i szczęśliwe dzieci wróciły do domów.