02 grudnia 2022r. w klasie la odbyła się lekcja on-line z niezwykłym gościem ze Śląska - górnikiem.

Przed zbliżającym się Świętem Górników - Barbórką - dzieci miały ciekawą niespodziankę. Górnik z Bytomia - Pan Andrzej Prończuk - opowiadał bardzo ciekawie o ciężkiej pracy pod ziemią. Pokazał dzieciom strój górniczy, w który był ubrany, ciekawe narzędzia i przybory oraz zdjęcia wyglądu kopalni pod ziemią. Dzieci zobaczyły aparat ucieczkowy, karbitkę czyli dawną lampę, żelazko czyli kilof, pyrlik czyli młot, ubiór roboczy i galowy. Pan Andrzej opowiedział również drogę, jaką przebywa węgiel z kopalni na zewnątrz oraz bardzo ciekawe, trudne sytuacje, z jakimi mogą się spotkać górnicy. Dzieci dowiedziały się również, co jest wyrabiane z węgla. Pod koniec spotkania podziękowały niezwykłemu gościowi, recytując z pamięci wiersz o górniku. Po rozłączeniu się z gościem pani wychowawczyni pokazała prawdziwą czapkę górnika i hełm. Dzieci z chęcią je przymierzały. Następnie sprawdzały, jak w rzeczywistości wygląda węgiel. Ile radości było z czarnymi rękoma! Na następnej lekcji dzieci wykonywały prace węglem rysunkowym. Lekcja z gościem ze Śląska była niezwykle ciekawa i fascynująca.