Kolejny raz 8 lutego obchodziliśmy międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z inicjatywy nauczycieli informatyki nasza szkoła również brała udział w tej akcji.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest dzięki zaangażowaniu Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy włączając państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Szkoły zgłaszają chęć wzięcia udziału i rejestrują się podając swoje działania.  W naszej szkole od 7 do 11 lutego uczniowie na każdym poziomie klas 4-8 na lekcjach informatyki rozwiązywali testy sprawdzające wiedzę.

Na tę okazję przypomnieli główne zasady bezpieczeństwa:

 

 • Nigdy nie wypełniaj w internecie ankiet ani formularzy bez wiedzy i zgody rodziców lub opiekunów. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, adres szkoły i numer klasy. Posługuj się pseudonimem, tzw. nickiem (czytaj: nikiem).
 • Jeśli na lekcji lub w domu zauważysz w internecie coś, co cię zaniepokoi, porozmawiaj na ten temat z nauczycielem, rodzicami lub opiekunami albo skorzystaj z bezpłatnego telefonu zaufania 116 111 lub z serwisu 116111.pl oraz dla rodziców i nauczycieli 800 100 100.
 • Nigdy nie można całkowicie zaufać osobie poznanej przez internet. Jeżeli chcesz się spotkać z taką osobą, poinformuj o tym rodziców.
 • Komputer należy zabezpieczyć przed atakami wirusów i działaniami hakerów (osób, które włamują się do zasobów komputera). Jeśli masz komputer, zapytaj rodziców lub opiekunów, czy zainstalowali w nim program antywirusowy i pamiętają o jego aktualizowaniu.
 • Należy pamiętać, że oprócz rzetelnych i wiarygodnych informacji w sieci można znaleźć wiele informacji nieprawdziwych. Jeśli chcesz czerpać wiedzę z internetu, to tylko ze stron godnych zaufania, np. oficjalnych serwisów różnych instytucji czy prywatnych stron osób powszechnie znanych i poważanych.

 

oraz netykiety w sieci:

 

 • Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.
 • Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Pamiętaj, że odpowiadasz za swoje działanie, a sposób wypowiadania się świadczy o tobie.
 • Nie wysyłaj niechcianych, niepotrzebnych wiadomości, np. zawierających prośbę o rozesłanie ich do jak największej liczby osób. To jest spam.
 • Nie nadużywaj emotikonów i emoji (czytaj: emodżi).
 • Nie pisz wielkimi literami – jest to uznawane za krzyk.
 • Nie umieszczaj w internecie nielegalnych, nieprawdziwych lub niezgodnych z prawem informacji.
 • Szanuj cudzą własność – możesz korzystać z materiałów znalezionych w internecie, ale koniecznie podawaj źródło ich pochodzenia.

 

Więcej informacji na stronie DBI.