Przyjazd uczniów ze szkoły Uluonder Ortaokulu w Ankarze był jednym z zadań w ramach projektu Erasmus+ pt. “Tacy sami w jednym świecie”.

Wizyta w Polsce rozpoczęła się od zwiedzania Gdańska oraz jego pięknego i zabytkowe Starego Miasta, nabrzeża wraz ze wszystkimi atrakcjami turystycznymi. Następnie grupa pojechała do Sopotu, gdzie spacerowała po zabytkowym molo. Wyjazd pozwolił na szybką integrację uczniów, którzy spędzając razem czas, zaczęli rozmawiać i wymieniać się spostrzeżeniami. Uczniowie z Turcji zaczęli poznawać kulturę Polski.

Trzeciego dnia pobytu odbyły się zajęcia poprowadzone przez nauczycieli ze Słupska i Ankary. Został przeprowadzony quiz geograficzny dla uczestników projektu.Grupa następnie zaczęła wycieczkę pod nazwą “Moja szkoła, moje miasto” czyli uczestnicy projektu zwiedzili naszą szkołę i Słupsk. Uczniowie z Polski byli przewodnikami po mieście, przedstawili  uczestnikom plan miasta, najważniejsze zabytki a także najatrakcyjniejsze miejsca. W trakcie zwiedzania zaprezentowane zostały słynne murale Słupskie, następnie odbyła się lekcja muzealna poświęcona twórczości Witkacego. Uczniowie ze Słupska i Ankary zjedli pizze w najstarszej polskiej pizzerii. Zwieńczeniem dnia były pokazy polskich tańców ludowych.

Czwarty dzień zaczęliśmy od prac w grupie poświęconych tworzeniu różnorodnych menu. Następnie udaliśmy się do Swołowa, gdzie uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznania się z kulturą dawnych mieszkańców tego regionu, stylem ich życia, wykonywanymi codziennymi pracami. W tym miejscu czekały na nas niesamowite warsztaty robienia tradycyjnych polskich pisanek. Ponadto podczas zajęć wytworzyła się atmosfera integracji i tolerancji, a także akceptacji. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Ustki pod hasłem „Życie w rybackiej osadzie dawniej i dziś”.

Piąty dzień to wyjazd do Czołpina. Pierwszym etapem wycieczki było wejście na latarnię morską. Wejściu towarzyszyła swobodna rozmowa na różne tematy, w tym o życiu, kłopotach i doświadczeniu osób migrujących. Z latarni rozciągał się piękny widok na polskie wybrzeże. Z latarni wyruszyliśmy na ruchome wydmy -  unikalne na skalę europejską miejsce, jedyne takie kształtowane przez naturę. Zwieńczeniem pobytu gości z Turcji była uroczysta kolacja, na której dyrektor szkoły rozdała pamiątkowe certyfikaty, upominki i podziękowała wszystkim uczestnikom.

logo Erasmus SP8współfinansowane przez UE