W piątek 27.05.2022 r. klasy 4a i 5b Szkoły Podstawowej nr 8 w Słupsku pojechały na wycieczkę do Torunia.

Wycieczka rozpoczęła się zbiórką za Halą Gryfia w Słupsku o godzinie 6:45. Po sprawdzeniu pojazdu, ruszyliśmy o godzinie 7:15 w kierunku Torunia. Do Torunia dotarliśmy o godzinie 12:20. Na miejscu czekał na nas przewodnik, aby pokazać nam nowe miasto Toruń. Zobaczyliśmy między innymi stojący na szlaku św. Jakuba – kościół pod wezwaniem św. Jakuba, przepiękny Toruński teatr lalki oraz kamienicę braci Schiller.

O godzinie 13:00 dotarliśmy do Piernikarni, aby upiec toruński przysmak.

Po wypieczeniu pierników zobaczyliśmy Stare Miasto Toruń. Nasza uwaga zwróciła się na toruński ratusz, który jest jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie. Przy ratuszu stoi pomnik Kopernika, przy którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Przewodnik zachęcał nas, by przy okazji następnej wizyty w Toruniu zajść do Muzeum Podróżników im. Tony Halika. Pamiątkowe zdjęcie zrobiliśmy sobie również przed Planetarium – najpopularniejszym obiektem w Toruniu. Idąc dalej malowniczymi uliczkami, dotarliśmy do fontanny Flisaka, gdzie wysłuchaliśmy legendy. Na koniec zwiedzania spróbowaliśmy, czy jesteśmy w stanie stać pod krzywą wieżą, zbudowaną nad Wisłą.

O godzinie 15:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Domu Kopernika, gdzie zobaczyliśmy przedmioty, stroje codziennego użytku, jak wyglądały pomieszczenia w rodzinnym domu Mikołaja, ale także urządzenia pomiarowe używane nie tylko przez Kopernika, ale również przez Galileusza.

Pobyt w Toruniu zakończyliśmy obiadem w restauracji Oberża.

Do Słupska dotarliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.